Zonle Doors, kapı üretimi konusunda uzmanlaşmıştır. 20 yıl
Ahşap-plastik kompozit (WPC) kapılar, geleneksel kapıların görünüm ve tasarım esnekliğini ahşap-plastik kompozitlerin malzeme özellikleriyle birleştirdikleri için konut, ticari, otelcilik ve iç mekan uygulamalarında giderek daha fazla kullanılmaktadır.
Ancak B2B alıcılar için ürün görünümü, satın alma kararının yalnızca bir parçasıdır. Mekanik dayanıklılık, boyutsal kararlılık, ezilmeye karşı direnç, nem içeriği ve darbe performansı, bir WPC kapı tedarikçisini değerlendirirken önemli faktörlerdir.
Nesnel performans verileri sağlamak amacıyla, bir WPC kapı örneği SGS-CSTC Standards Technical Services (Shanghai) Co., Ltd. tarafından test edilmiştir. Testler, bağlantı elemanı çekme kapasitesi, girintiye karşı direnç, nem içeriği, eğilme özellikleri, yoğunluk ve Charpy çentiksiz darbe dayanımını kapsamıştır.
Bu makale, temel test sonuçlarını özetlemekte ve verilerin farklı projeler için WPC kapıları değerlendiren alıcılar için ne anlama geldiğini açıklamaktadır.
Test edilen ürün şu şekilde tanımlandı:WPC DOOR Stil No.A200-50 .
Testler SGS-CSTC Standards Technical Services (Shanghai) Co., Ltd. tarafından gerçekleştirilmiştir. Rapor numarası şudur:SHIN2401000238CM01_EN 8 Şubat 2024 tarihli.
Rapora göre, numune müşteri tarafından gönderilmiştir ve test sonuçları yalnızca test edilen numune için geçerlidir.
| Öğe | Detaylar |
|---|---|
| Örnek Adı | WPC Kapı |
| Stil No. | A200-50 |
| Menşei ülke | Çin |
| Test Laboratuvarı | SGS-CSTC Standartları Teknik Hizmetleri (Şanghay) A.Ş. |
| SGS Referans No. | AJHL2401000338FT |
| Rapor No. | SHIN2401000238CM01_EN |
| Rapor Tarihi | 8 Şubat 2024 |
| Test Dönemi | 23 Ocak – 8 Şubat 2024 |
Raporda altı ana performans değerlendirmesi yer almaktadır:
Bağlantı Elemanlarının Çekme Kapasitesi
Girintiye Karşı Direnç
Nem İçeriği
Eğilme Özellikleri
Yoğunluk
Charpy Çentiksiz Darbe Dayanımı
Aşağıdaki tabloda SGS tarafından bildirilen başlıca ölçülen değerler özetlenmiştir.
| Test Öğesi | Test Yöntemi | Sonuç |
|---|---|---|
| Bağlantı Elemanlarının Çekme Kapasitesi | EN 13446:2002 referansına atıfta bulunulmaktadır. | Ortalama Fmax: 1187 N |
| Girintiye Karşı Direnç | EN 15534-1:2014+A1:2017, Madde 7.5 | Brinell Sertliği: 26 MPa |
| Elastik Geri Kazanım Oranı | EN 15534-1:2014+A1:2017 | 0,99% |
| Nem İçeriği | EN 322:1993 | %0,3 |
| Eğilme Dayanımı – Boylam Yönü | EN ISO 178:2019 Yöntem A'ya referans | 27,5 MPa |
| Eğilme Dayanımı – Genişlik Yönü | EN ISO 178:2019 Yöntem A'ya referans | 27,2 MPa |
| Eğilme Modülü – Uzunluk Yönü | EN ISO 178:2019 Yöntem A'ya referans | 5,14 × 10⁴ MPa |
| Eğilme Modülü – Genişlik Yönü | EN ISO 178:2019 Yöntem A'ya referans | 5,14 × 10⁴ MPa |
| Yoğunluk | EN ISO 1183-1:2019 Yöntem A | 1,020 g/cm³ |
| Charpy Çentiksiz Darbe Dayanımı | ISO 179-1:2023 | 23,7 kJ/m² |
Raporun kendisi bu sonuçları değerlendirme için "geçersiz" olarak işaretlemiştir; bu da listelenen sayısal sonuçların genel bir ürün sertifikasyonu veya evrensel bir geçme/kalma iddiası yerine, ölçülen test sonuçları olarak anlaşılması gerektiği anlamına gelir.
Kapılar için bağlantı elemanlarının tutma performansı önemlidir çünkü menteşeler, kollar, kilitler ve diğer donanımlar kapı yapısına güvenli bir şekilde bağlanmaya bağlıdır.
Test, aşağıdaki hususlar dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir:EN 13446:2002 .
Ölçüleri 50 mm × 50 mm × 46 mm olan on adet numune test edildi. Vida çapı 4,2 mm, diş derinliği ise 18 mm idi. Test hızı 2 mm/dak olarak belirlendi.
Ortalama maksimum çekme kuvveti ( Fmax ) şu şekildeydi:
1,187 N
Para çekme kapasitesi için hesaplanan ortalama değer şu şekildedir:
15,7 N/mm²
Bireysel maksimum çekme kuvvetleri 1.046 N ile 1.367 N arasında değişmiştir.
Kapı donanımı, sabitleme noktaları çevresinde yoğun yükler oluşturur. Ölçülebilir bir bağlantı elemanı çekme kapasitesi, test edilen WPC malzemesinin mekanik yükleme altında nasıl performans gösterdiğini değerlendirirken faydalı teknik bilgiler sağlar.
B2B projelerinde, bu tür veriler, uygun kapı konfigürasyonunu belirlerken seçilen menteşe, kilit, kol ve montaj sistemiyle birlikte değerlendirilebilir.
Kapı yüzeyleri, taşıma, montaj ve günlük kullanım sırasında bölgesel basınca maruz kalabilir.
SGS testi , EN 15534-1:2014+A1:2017, Madde 7.5'e göre girintiye karşı direnci değerlendirmiştir.
Testte 10 mm çapında bir uç kullanıldı, 20 N ön yük ve toplam 2000 N yük 25 saniye boyunca uygulandı. Beş numune test edildi.
Ortalama Brinell sertliği şu şekildeydi:
26 MPa
Elastik toparlanmanın ortalama hızı şu şekildeydi:
0,99%
Bireysel sertlik değerleri 23 ile 30 MPa arasında değişirken, bireysel elastik geri kazanım değerleri %0,71 ile %1,40 arasında değişmiştir.
Bu sonuçlar, malzemenin yerel yüklemeye verdiği tepki için nicel referans verileri sağlamaktadır.
Ahşap esaslı ve ahşap-plastik kompozit malzemelerin değerlendirilmesinde nem içeriği önemli bir özelliktir.
Numune aşağıdaki kriterlere göre test edildi:EN 322:1993 103°C'de kurutulduktan sonra 50 mm × 50 mm × 46 mm ölçülerinde beş numune değerlendirildi.
Ölçülen ortalama nem içeriği şu şekildedir:
%0,3
Bireysel değerler sırasıyla %0,2, %0,2, %0,3, %0,3 ve %0,4 idi.
Bu, test anında test edilen WPC malzemesinin nem durumu için belirli bir ölçülü referans değeri sağlar.
Bu sonucu, kapının tamamen su geçirmez olduğu veya dış mekan kullanımına uygun olduğu iddiasından ayırt etmek önemlidir. Nem içeriği testi ve su geçirmezlik performansı testi farklı değerlendirmelerdir.
Eğilme performansı, bir malzemenin eğilme yüklerine maruz kaldığında nasıl tepki verdiğine dair bilgi sağlar.
WPC numunesi , EN ISO 178:2019 A Metoduna göre test edilmiştir.
Numunelerin boyutları 360 mm × 20 mm × 18 mm olup, her yönde beş numune test edilmiştir. Test açıklığı 288 mm ve test hızı 7,68 mm/dak idi.
Ortalama eğilme dayanımı şu şekildeydi:
Uzunluk yönü: 27,5 MPa
Genişlik yönü: 27,2 MPa
İki yön arasındaki yakın sonuçlar, test edilen numunenin her iki yönde de benzer ölçülen eğilme dayanımı değerleri ürettiğini göstermektedir.
Ortalama eğilme modülü şu şekildeydi:
Uzunluk yönü: 5,14 × 10⁴ MPa
Genişlik yönü: 5,14 × 10⁴ MPa
Bildirilen değerler her iki yönde de aynıydı.
Proje alıcıları için bu ölçümler, test edilen WPC malzemenin mekanik özelliklerini değerlendirirken teknik referans verisi olarak kullanılabilir.
Yoğunluk , EN ISO 1183-1:2019 A Yöntemine göre ölçülmüştür.
Ölçüleri 20 mm × 20 mm × 25 mm olan dört numune test edildi.
Ortalama yoğunluk şu şekildeydi:
1,020 g/cm³
Bireysel ölçümler 1,019 ile 1,028 g/cm³ arasında değişmiştir.
Yoğunluk, WPC bileşiminin fiziksel özelliklerini tanımlamaya yardımcı olduğu ve teknik malzeme karşılaştırmasının bir parçası olarak kullanılabildiği için faydalı bir malzeme parametresidir.
Ancak, yoğunluk tek başına genel kapı kalitesinin bir göstergesi olarak yorumlanmamalıdır. Kapı yapısı, iç yapısı, yüzey işlemi, donanımı ve üretim süreçleri de nihai ürün performansını etkiler.
Kapılar, taşıma, nakliye, montaj ve günlük kullanım sırasında kazara darbelere maruz kalabilir.
Test edilen WPC malzemesi, Charpy Çentiksiz Darbe Dayanımı açısından aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilmiştir:ISO 179-1:2023 .
25 J'lik sarkaç kapasitesi ve 3,46 m/s'lik darbe hızı kullanılarak altı numune test edildi. Numunelerin boyutları yaklaşık olarak 70 mm × 19,83 mm × 25,31 mm olarak bildirildi.
Bildirilen Charpy çentiksiz darbe dayanımı şu şekildedir:
23,7 kJ/m²
Raporda sonuç şu şekilde kaydedilmiştir:
C — Tam kırılma
Bu sonuç, belirtilen laboratuvar koşulları altında test edilen WPC numunesinin ölçülen darbe performansı olarak özel olarak yorumlanmalıdır. Bu sonuç, komple bitmiş kapının darbeden zarar görmeyeceği iddiası olarak sunulmamalıdır.
B2B alıcıları için, bir laboratuvar raporu, genel pazarlama iddialarından ziyade ölçülebilir teknik bilgiler sağladığında en faydalı olur.
SGS raporu, çeşitli önemli malzeme özelliklerini kapsayan veriler sunmaktadır:
Bağlantı elemanı çekme ve eğilme testleri, test edilen WPC malzemenin mekanik davranışı hakkında nicel bilgiler sağlar.
Girinti testi, tanımlanmış bir yükleme koşulu altında ölçülen sertlik ve elastik geri kazanım değerlerini sağlar.
Ölçülen nem içeriği ve yoğunluk, test edilen numune için temel fiziksel özellik verilerini sağlar.
Charpy testi, belirtilen test koşulları altında çentiksiz darbe dayanımının standartlaştırılmış bir ölçümünü sağlar.
Bu sonuçlar bir araya geldiğinde, yalnızca görünüm ve tasarıma dayalı bir ürün tanımından daha kapsamlı bir teknik profil oluşturmaktadır.
Laboratuvar malzeme testi önemli bir referanstır, ancak eksiksiz bir kapı sertifikasyonuyla karıştırılmamalıdır.
SGS raporunda sonuçların yalnızca test edilen örnek(ler)e ilişkin olduğu açıkça belirtilmiştir.
Üretimi tamamlanmış bir WPC kapısının gerçek performansı şunlara da bağlı olabilir:
Kapı kanadı yapımı
Kapı kalınlığı
İç yapı
Yüzey işlemi
Kapı çerçevesi yapımı
Menteşeler ve diğer donanımlar
Kilit ve kol montajı
Üretim toleransları
Kurulum yöntemi
Kullanım amacı
Çevresel koşullar
Bu nedenle, proje özellikleri tek bir malzeme parametresine değil, komple kapı sistemine göre değerlendirilmelidir.
WPC kapılar, çeşitli stillerde ve konfigürasyonlarda geliştirilebildiğinden, farklı iç mekan uygulamalarına uygun hale gelirler.
Proje gereksinimlerine bağlı olarak, WPC kapılar aşağıdaki amaçlar için düşünülebilir:
Konut içi kapılar
Yatak odası kapıları
Banyo ve yardımcı alan kapıları
Apartman projeleri
Otel iç mekanları
Ofis iç mekanları
Ticari binalar
Gayrimenkul geliştirme projeleri
Özelleştirilmiş iç kapı projeleri
Daha büyük projeler için alıcılar, malzeme verilerini kapı boyutları, yüzey kaplaması, donanım konfigürasyonu, ambalaj, montaj gereksinimleri ve özelleştirme seçenekleriyle birlikte değerlendirebilirler.
Dağıtımcılar, yükleniciler, geliştiriciler ve proje alıcıları için tedarikçi seçimi, ürün fotoğrafları ve katalog özelliklerinin ötesine geçmelidir.
Güvenilir bir değerlendirme süreci şunları içerebilir:
1. Ürün özellikleri
Kapının yapısını, boyutlarını, kalınlığını, malzemelerini ve mevcut kaplama seçeneklerini kontrol edin.
2. Laboratuvar testleri
Mevcut test raporlarını inceleyin ve hangi numunenin ve test yöntemlerinin kullanıldığını tam olarak belirleyin.
3. Üretim kapasitesi
Tedarikçinin, gerekli hacimde tutarlı üretim kalitesini koruyup koruyamayacağını değerlendirin.
4. Özelleştirme
Boyutların, renklerin, yüzey tasarımlarının, donanımın ve ambalajın özelleştirilebilir olup olmadığını teyit edin.
5. Proje desteği
Ticari ve büyük ölçekli projeler için teknik iletişim ve üretim koordinasyonu eşit derecede önemlidir.
Ürün verileri, test kanıtları ve üretim kapasitesinin birleşimi, alıcılara tedarikçi değerlendirmesi için daha pratik bir temel sunar.
Test edilen WPC kapı örneğine ilişkin SGS test raporu, altı performans alanında ölçülebilir sonuçlar sunmaktadır.
Başlıca rakamlar şunlardır:
1,187 N ortalama maksimum bağlantı elemanı çekme kuvveti
Ortalama 15,7 N/mm² bağlantı elemanı çekme kapasitesi
Ortalama Brinell sertliği 26 MPa
Ortalama elastik geri kazanım oranı %0,99
Ortalama nem içeriği %0,3
Boylamasına yönde 27,5 MPa eğilme dayanımı
Genişlik yönünde 27,2 MPa eğilme dayanımı
Her iki yönde de 5,14 × 10⁴ MPa eğilme modülü
Ortalama yoğunluk 1,020 g/cm³
23,7 kJ/m² Charpy çentiksiz darbe dayanımı
Bu rakamlar, SGS raporunda açıklanan koşullar altında test edilen numuneye özgüdür.
B2B alıcılar için, bu tür test bilgileri, WPC kapı tedarikinde teknik değerlendirme sürecinin bir parçası olarak kullanılabilir.
Zonle Doors konut, ticari ve proje uygulamaları için özelleştirilmiş kapı çözümleri sunmaktadır.
WPC kapı çözümlerimiz, kapı boyutları, yüzey tasarımı, renk, donanım konfigürasyonu ve diğer özellikler de dahil olmak üzere proje gereksinimlerine göre geliştirilebilir.
WPC kapı üreticisi ve OEM tedarikçisi arayan distribütörler, yükleniciler, geliştiriciler ve ithalatçılar için, uygun ürün konfigürasyonunu belirlemek üzere üretim öncesinde teknik gereksinimler görüşülebilir.
WPC Kapı özellikleri, özelleştirme seçenekleri ve proje fiyat teklifleri için Zonle Doors ile iletişime geçin.
WPC kapı, ahşap-plastik kompozit malzemeden üretilen bir kapı ürünüdür. WPC, çeşitli bina ve iç mekan uygulamalarında kullanılan kompozit bir malzeme oluşturmak için ahşap bazlı bileşenleri polimer malzemelerle birleştirir.
WPC kapı veya WPC malzeme performansı, kullanım amacına bağlı olarak farklı laboratuvar testleriyle değerlendirilebilir. Bu makalede ele alınan SGS raporu, bağlantı elemanı çekme dayanımı, girinti direnci, nem içeriği, eğilme özellikleri, yoğunluk ve Charpy çentiksiz darbe dayanımı gibi özellikleri içermektedir.
SGS testinde bildirilen ortalama nem içeriği %0,3'tür .
Ortalama eğilme dayanımı , uzunlamasına yönde 27,5 MPa ve enine yönde 27,2 MPa idi.
SGS tarafından bildirilen ortalama yoğunluk 1,020 g/cm³'tür .
Raporda belirtilen test koşulları altında Charpy çentiksiz darbe dayanımı 23,7 kJ/m² olarak bildirilmiştir.
Hayır. Rapor, test edilen numune için geçerlidir. Farklı WPC formülasyonları, yapıları, boyutları, yüzey işlemleri ve üretim süreçleri farklı sonuçlar doğurabilir.
Hayır. Raporda nem içeriği testi yer almaktadır, ancak kapının su geçirmezlik veya su direnci testi rapor edilmemiştir. Bu nedenle, rapor su geçirmezlik performansının kanıtı olarak kullanılmamalıdır.
Hayır. Yangına dayanıklılık veya yangın derecelendirme performansı bu raporda listelenen testler arasında yer almamaktadır. Yangın performansı iddialarını desteklemek için ayrı bir yangın testi raporu gereklidir.
Rapor No.: SHIN2401000238CM01_EN
Test Laboratuvarı: SGS-CSTC Standards Technical Services (Shanghai) Co., Ltd.
Örnek: WPC DOOR
Orijinal rapor, örnek bilgileri, test yöntemleri, ölçülen sonuçlar, orijinal örnek fotoğrafları ve test fotoğrafları da dahil olmak üzere on sayfadan oluşmaktadır.
Not: Bu makalede sunulan test sonuçları, orijinal SGS raporunda belirtilen özel örnek ve test koşullarına dayanmaktadır. Bunlar, her WPC kapı için evrensel performans garantisi olarak yorumlanmamalıdır.